NASZE MAGAZYNY:
Najnowszy numer:

Zapoznaj się z zawartością
najnowszego numeru magazynu
Gospodarka Odpadami 1/2019
Prenumerata
Aktualności
Archiwum czasopism
Montello S.p.A. i TOMRA: gdy doskonałość wybiera doskonałość

TOMRA
Firma Montello S.p.A. z siedzibą w pobliżu Bergamo we Włoszech wykorzystuje 40 maszyn TOMRA z najnowszą technologią opartą na czujnikach, aby tchnąć nowe życie w tony pokonsumenckich opakowań z tworzyw sztucznych pochodzących z Lombardii.

Geneza sukcesu
Montello S.p.A. Bergamo. Historia sukcesu. Przykład branżowego zwrotu w kierunku ekologicznej gospodarki. Podczas kryzysu w 1996 r. zarząd firmy podjął decyzję o zaprzestaniu produkcji prętów stalowych do zbrojenia betonu oraz o przekształceniu firmy w jeden z najbardziej zaawansowanych zakładów przetwórstwa w Europie oraz jedyny zakład we Włoszech zdolny do zarządzania całkowitym cyklem produkcji.

Ten pomysł okazał się zwycięski. Dzisiaj zakład Montello S.p.A. zajmuje powierzchnię 350 000 m2, z czego 120 000 m2 to pomieszczenia zadaszone, a także zatrudnia ok. 500 osób. Technologia jest widoczna wszędzie, głównie dzięki zastosowaniu czujników optycznych TOMRA Sorting Recycling, które rozpoznają różne rodzaje tworzyw sztucznych, tym samym ograniczając potrzebę ręcznego sortowania do minimum.

To oznacza, że każdego roku odzyskiwanych i przetwarzanych jest 150 000 ton pokonsumenckich opakowań z tworzyw sztucznych, co w kontekście środowiska naturalnego powoduje redukcję emisji CO2 w wysokości ok. 200 000 ton rocznie. Ponadto firma sortuje i przetwarza ok. 300 000 ton odpadów organicznych gromadzonych do recyklingu, z których otrzymuje biogaz (do wytwarzania energii potrzebnej do zasilania zakładu) i wysokiej jakości nawóz.

Lata współpracy

Firma niezwłocznie nawiązała współpracę z TOMRA Sorting Recycling i do 1999 r. we Włoszech wprowadzono pierwszy automatyczny system do sortowania opakowań po napojach (przezroczyste, niebieskie i kolorowe butelki PET oraz HDPE), zgodnie z wymogami COREPLA – włoskiego konsorcjum zajmującego się gromadzeniem i recyklingiem opakowań z tworzyw sztucznych. System okazał się być tak skuteczny, że schemat przepływu procesu sortowania, zdefiniowany dla tego pierwszego zakładu, jest w dalszym ciągu przywoływany jako standard odniesienia dla wszystkich zakładów sortujących COREPLA, które wykorzystują systemy sortujące w oparciu o automatyczne czujniki. Obecnie Montello wykorzystuje 40 maszyn AUTOSORT, które są stosowane głównie do sortowania i recyklingu pokonsumenckich opakowań z tworzyw sztucznych.

Maszyny AUTOSORT firmy TOMRA wykorzystują spektrometrię z czujnikami NIR (bliskiej podczerwieni) i VIS (światła widzialnego) w ramach uniwersalnego modułowego systemu sortowania, który może dokładnie i szybko rozpoznawać i rozdzielać ogromną ilość materiału według rodzaju i składu w celu ekstrakcji frakcji o wysokiej czystości. Technologia NIR jest używana do sortowania polimerów, a czujniki VIS – do sortowania kolorów.

Poza przyjmowaniem odpadów opakowań z tworzyw sztucznych z Mediolanu i Bergamo, Montello jest również odbiorcą 60% odpadów opakowaniowych z Lombardii. Tworzywa sztuczne z Mediolanu (gromadzone przez AMSA) obejmują również aluminiowe puszki, które są sortowane i oddzielane.

Jak to działa
Sortowanie odbywa się z wykorzystaniem przenośników, separatorów i jednostek zasysających oraz przede wszystkim dzięki czujnikom NIR (bliskiej podczerwieni) urządzeń AUTOSORT firmy TOMRA, zainstalowanych na 6 różnych liniach: materiały są sortowane według rodzajów i polimerów, a w przypadku opakowań napojów PET również według kolorów, w tempie 3 m/s. Uzyskany surowiec wtórny jest następnie dzielony na: płatki PET (politereftalan etylenu) z butelek napojów; granulat HDPE (polietylen o wysokiej gęstości) z butelek płynów takich jak detergenty; a także granulat LDPE (polietylen o niskiej gęstości) i poliolefiny mieszane z toreb i opakowań foliowych.

Surowce wtórne są następnie sprzedawane do wytwarzania nowych materiałów opakowaniowych, przedmiotów, pojemników, materiałów budowlanych, waz oraz innych przedmiotów. Montello wytwarza również jeden produkt gotowy: geomembranę kubełkową używaną jako materiał izolacyjny w branży budowlanej.

80% tworzyw sztucznych w zakładzie jest przekształcanych w surowce wtórne, a 20% we wtórne paliwo stałe (używane jako substytut koksu w cementowniach i wielkich piecach). Nic nie trafia na wysypiska.

„Spośród technologii wykorzystywanych w naszym zakładzie, rozwiązania dostarczane przez firmę TOMRA zapewniają wysoki uzysk i satysfakcję”, powiedział Angelo Giavazzi, Menadżer ds. produkcji technicznej w Montello S.p.A.

Zakład znajduje się w czołówce centrów COREPLA we Włoszech w zakresie ilości materiałów przetwarzanych każdego dnia oraz wydajności sortowania. Dzieje się tak również dzięki nowatorskiej technologii TOMRA Sorting Recycling.

O firmie TOMRA Sorting Recycling
TOMRA Sorting Recycling projektuje i produkuje technologię bazującą na czujnikach dla globalnej gospodarki odpadami oraz przemysłu recyklingowego. Ponad 5 500 systemów zostało już zainstalowanych w 80 krajach na całym świecie. 

Wraz z opracowaniem pierwszego na świecie czujnika bliskiej podczerwieni o wysokiej wydajności (NIR) dla zastosowań w gospodarce odpadami, TOMRA Sorting Recycling pozostaje pionierem
w branży wydzielając wysokiej czystości frakcje ze strumieni odpadów, co pozwala na maksymalizację zarówno uzysku, jak i zysków.

TOMRA Sorting Recycling jest częścią TOMRA Sorting Solutions, która również rozwija systemy sortowania wspomagane czujnikami przeznaczone do sortowania, obierania i analizy procesowej w przemyśle spożywczym, górnictwie oraz w innych gałęziach przemysłu.

Właścicielem firmy TOMRA Sorting jest norweska firma TOMRA Systems ASA, która jest notowana na Giełdzie w Oslo. Założona w 1972 roku TOMRA Systems ASA generuje obrót około €760m i zatrudnia ponad 3,400 osób.

Dalsze informacje na temat TOMRA Sorting Recycling są dostępne na www.tomra.com/recycling lub na LinkedIn, Twitter oraz Facebook.

www.tomra.com
foto:
kliknij aby powiększyć
admin | dodano 2018-06-19
TAGI: Gospodarka Odpadami | recykling | TOMRA | MONTELLO