NASZE MAGAZYNY:
Najnowszy numer:

Zapoznaj się z zawartością
najnowszego numeru magazynu
Magazyn Dźwig 1/2019
Prenumerata
Aktualności
Archiwum czasopism
Dźwigi bez nadszybia

Anatol Warzyński
Dźwigi bez maszynowni są postrzegane jako jedna z największych innowacji w przemyśle dźwigowym na przestrzeni ostatnich kilku dekad. Są one obecnie głównym typem dźwigów montowanych w krajach Unii Europejskiej i powszechnie stosowanym na całym świecie. Szacuje się, iż w Europie jest to blisko 75% nowych instalacji.

Funkcjonalność
System bez maszynowni daje architektom większą swobodę projektowania: nie jest konieczne planowanie dodatkowego pomieszczenia na maszynownię dźwigu, a co za tym idzie zmniejszanie powierzchni użytkowej budynku lub zaburzanie jego linii estetycznej dobudówkami na dachu.

Stosując system bez maszynowni podczas modernizacji starych dźwigów można natomiast odzyskać dodatkowe pomieszczenie, wykorzystywane dotąd na maszynownię i zmienić jego przeznaczenie na bardziej funkcjonalne z punktu widzenia mieszkańców budynku.

Bez nadszybia

Kolejnym krokiem w kierunku zminimalizowania przestrzeni, jaką zajmuje dźwig w budynku, jest zaprezentowany na początku roku system budowy dźwigów bez nadszybia, który został opracowany przez firmę Compact Liftsystem.
Kompaktowość budowy sprawia, że większość podzespołów dźwigu znajduje się w obrębie kabiny, zatem wysokość ostatniej kondygnacji stanowi automatycznie granicę zabudowy dźwigu.

Innowacyjność oferowanego rozwiązania przejawia się również w kwestii podejścia do problemu konserwacji – mianowicie odbywa się ona z wnętrza kabiny.

Niska wysokość kabiny - 2,4 m, zmniejszona głębokość szybu do 0,9 m, brak maszynowni i innowacyjny system mocowania, pozwala zaoszczędzić na kosztach planowania

i budowy zarówno w nowych budynkach, jak i w sytuacjach modernizacji. Te zajmujące niewiele miejsca produkty można bezproblemowo instalować bez zmian strukturalnych w starych budynkach. Ponieważ nie ma potrzeby wznoszenia dodatkowych konstrukcji czy przebudowy dachu budynku, inwestor minimalizuje koszty instalacyjno-budowlane. System ten umożliwia instalację wind do najwyższego poziomu budynków bez względu na rodzaj dachu, a także w budynkach pod opieką konserwatora zabytków.

Grzegorz Majak
admin | dodano 2018-05-18
TAGI: Magazyn Dźwig | Dźwigi bez nadszybia