NASZE MAGAZYNY:
Najnowszy numer:

Zapoznaj się z zawartością
najnowszego numeru magazynu
Magazyn Dźwig 4/2019
Prenumerata
Aktualności
Archiwum czasopism
Usługa dzierżawy wind pomoże wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym

fot.FUD (3) Osiedle Lazurowa,Warszawa
Fabryka Urządzeń Dźwigowych oferuje windy osobowe wraz z finansowaniem w formie dzierżawy, co pomoże wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym w ich modernizacji. Takie kompleksowe rozwiązanie to alternatywna propozycja na tle ograniczonej oferty produktów finansowych skierowanych do właścicieli budynków.

Blisko 40 000 wind w Polsce wymaga wymiany

Decyzje o modernizacji wind są często przez wspólnoty i spółdzielnie odkładane w czasie z uwagi na problemy związane z finansowaniem tego typu kosztownych inwestycji. Taka praktyka stanowi jednak zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. Szacuje się, że spośród eksploatowanych w Polsce 80 000 dźwigów osobowych blisko połowa wymaga natychmiastowej wymiany – na bardziej energooszczędne i lepiej dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, a przede wszystkim na zgodne z coraz wyższymi wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa. Nakłada je przede wszystkim unijna norma SNEL, według której właściwie każda winda po 20 latach użytkowania powinna zostać wymieniona.

Problem wymiany dźwigów staje się szczególnie pilny w najwyższych blokach (10 kondygnacji lub więcej), budowanych w latach 1970-1990, w których wyłączenie windy z eksploatacji wiązałoby się z olbrzymim pogorszeniem jakości życia mieszkańców. Ocenia się, że koszt wymiany wszystkich wind w Polsce, które są w złym stanie technicznym, to ok. 7 mld złotych. W samej Warszawie jest ok. 10 tys. wind, których koszt modernizacji szacuje się na kwotę 1,5 mld zł.

Kosztowne decyzje przed wspólnotami i spółdzielniami mieszkaniowymi

 

Z uwagi na brak funduszy czy programów wspierających (dopłat, kredytów preferencyjnych), te ogromne koszty muszą ponieść właściciele nieruchomości tj. wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie. Niewiele spośród nich ma szanse dostać kredyt w banku, pozwalający na sfinansowanie tego typu inwestycji. Przybliżony koszt wymiany jednej zaledwie windy do budynku mieszkalnego o 10 kondygnacjach, przewożącej do 1000 kg, to kwota rzędu nawet 150 000 zł. Jeszcze mniej jest takich wspólnot czy spółdzielni, które mogą pozwolić sobie na zakup dźwigu osobowego za gotówkę.

 

W tej sytuacji mieszkańcy stoją przed trudnym wyborem: Skąd wziąć pieniądze na kosztowną, choć niezbędną inwestycję wymiany windy, bez jednoczesnego podwyższania opłat czynszowych? Często decyzje te są odkładane przez lata, narażając tym samym na szwank bezpieczeństwo użytkowników. Nie mówiąc już o tym, że jest to również mało opłacalne z uwagi na koszty ciągłych napraw oraz trudności w zdobyciu podzespołów dla wind już dawno wycofanych z użytku.

 

Dzierżawa zamiast kredytu

Możliwość dzierżawy wind, którą oferuje Fabryka Urządzeń Dźwigowych w Bolęcinie, może pomóc w rozwiązaniu powyższego problemu. Nowoczesna, bezpieczna winda to poważny wydatek, na który trudno się zdecydować, choć jest to konieczne. Wielu naszych klientów ma problemy ze sfinansowaniem wymiany dźwigów osobowych, dlatego postanowiliśmy im w tym pomóc - mówi Małgorzata Golińska, członek zarządu FUD Bolęcin. - Usługa dzierżawy jako jedyny instrument finansowy na rynku pozwala na zakup windy tym wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym, które nie mają gotówki czy zdolności kredytowej. Nie muszą one odkładać decyzji na kolejnych kilka czy nawet kilkanaście lat.

Standardowa oferta zakłada dzierżawę windy na okres 5 lat, po upływie których wspólnota lub spółdzielnia nabywa do urządzenia prawa własności. Przy zakupie windy w cenie 150 000 zł brutto miesięczna rata kształtuje się na poziomie 2 500 zł brutto. Oferta jest bardzo elastyczna i dopasowana do indywidualnej sytuacji wspólnoty czy spółdzielni. Istnieje możliwość spłaty w ratach np. 50% ceny windy lub wcześniejszego uregulowania należności.

Niewątpliwą korzyścią dla mieszkańców jest też klarowność oferowanego rozwiązania: umowa dzierżawy jest podpisywana z operatorem finansowym STRC. Bierze on na siebie zarówno kwestie związane z finansowaniem tego przedsięwzięcia (partnerem jest PKO Leasing), jak również sprawy techniczne związane z wymianą starej windy na nową (dostawcą wind jest Fabryka Urządzeń Dźwigowych w Bolęcinie). W okresie dzierżawy firma FUD Bolęcin jest zobowiązana do prac konserwacyjnych oraz napraw gwarancyjnych.

 

Dla tych wspólnot czy spółdzielni, które mogłyby uzyskać kredyt w banku, propozycja ta jest również atrakcyjna. Przede wszystkim takie kompleksowe rozwiązanie jest tańsze niż tradycyjny kredyt z uwagi na korzystną ofertę cenową wind oferowanych przez FUD Bolęcin. Co więcej, wspólnota lub spółdzielnia jest zwolniona z dość skomplikowanego i uciążliwego procesu poprzedzającego udzielenie kredytu, gdyż te kwestie leżą po stronie operatora finansowego STRC.

Aktualnie mamy już podpisaną umowę z jedną wspólnotą mieszkaniową w Warszawie i jesteśmy w trakcie rozmów z kolejnymi potencjalnymi nabywcami. Zaczynamy od Warszawy, bo jest to największy rynek w kraju, ale oczywiście nasza oferta jest skierowana do klientów z całej Polski – wyjaśnia Małgorzata Golińska.

foto:
kliknij aby powiększyć
admin | dodano 2016-04-04
TAGI: magazyn Dźwig | dźwig | winda | transport bliski | urządzenia transportu bliskiego | dzierżawa windy | Fabryka Urządzeń Dźwigowych